Solution Architect – це фахівець, який відповідає за дизайн архітектурного рішення проєкту і реалізацію його на практиці. У нашій індустрії поняття Solution Architect досить розмите – часто спеціалісти себе так називають, не маючи необхідних навичок і досвіду. Однак для цієї посади потрібно бути сильним фахівцем і поза своєю технологією – розбиратись у програмуванні та менеджменті, мати добре розвинені комунікаційні навички, вміти презентувати, продавати та переконувати, володіти англійською, добре розуміти бізнес та технології, постійно вчитись і не зупинятись на досягнутому.
Усі ці вміння можна опанувати та покращити, якщо обрати правильний підхід та заручитись підтримкою експертів. У N-iX ми створили цілу програму, проходження якої допомагає інженерам здобути відповідні навички та стати архітектами – Architecture Associates Program. Учасниками програми можуть бути тільки досвідчені інженери рівня Senior та вище.
У компанії є 2 рівні архітектів:
- Application Architect (архітект з прив’язкою до певної технології)
- Solution Architect (без прив’язки до конкретної технології)
На основі списку навичок необхідних для архітектів, Architecture Associates Program включає такі 3 основні напрямки:
Зовнішня сертифікація
Наявність зовнішніх сертифікатів – це критерій об’єктивізації знань спеціаліста. Учасники можуть підібрати собі відповідну сертифікацію з готового списку (AWS, TOGAF, Oracle, Microsoft, та інші) або запропонувати свій варіант. Витрати на складання зовнішніх сертифікацій компанія повністю покриває при позитивному результаті.
Presales підготовка
Навіть для досвідчених розробників провести хороший presale – ще той виклик. Тому, у межах програми, цьому приділяється велика увага. Учасники проходять тренінги та підготовку від Engagement відділу (процес залучення клієнта) та Solution Group (оцінка технічних вимог, архітектури, вимог, висування пропозицій та захист своїх ідей). Також, учасники належать до нашої Pre-sales expertise network, яка включає тренінги та практичні завдання у даному напрямку.
Щоб стати архітектами, учасники обов’язково мають отримати практичний досвід та успішно провести presale.
Architecture Associates Community
Architecture Associates community – це майданчик, де учасники активно діляться знаннями та досвідом, обговорюють різні питання та здобувають нові вміння. У межах групи регулярно проводяться технічні лекції, серед нещодавніх тем – AWS Solution Architectures 2020, Cloud Architecture Patterns, Microservices architecture, Architecture in Agile та багато інших.
Щоб стати Application Architect, треба провести мінімум одну таку лекцію. І якщо для проєктних менеджерів це одна з основних вимог ще на початкових етапах, то для талановитих інженерів такий досвід може бути випробуванням, яке добре розвиває навички консалтингу.
Після успішного проходження усіх етапів фахівці складають фінальний екзамен у вигляді практично завдання згідно з Architecture competence model. У межах програми кожен може розвиватись зі своєю швидкістю, дедлайни для себе встановлюють тільки самі учасники.
Що говорять про програму її учасники?
Володимир, NET Application Architect
Це хороший приклад того, як компанія інвестує у розвиток власних працівників. На моїх проєктах у мене не було можливості брати учать в discovery phase та pre-sales, а в межах архітектурної групи ми детально розглянули як теорію, так і практику цих процесів.
Ну і ще один великий плюс – це спільнота фахівців, тож тепер завжди є до кого звернутися у разі виникнення складних технічних питань. Також я познайомився з багатьма класними людьми, справжніми експертами у свої справі. Це дозволило добре розвинути професійну мережу контактів.
Віктор, Java Application Architect
Враження від програми позитивні. Дуже важливо, що компанія пропонує архітектурну школу, яка чітко вказує, якими є завдання архітекта, і надає засоби для вирішення даних завдань. Це значно підвищує конкурентні переваги архітектів і дозволяє їм братись за значно складніші завдання. Також, тут є багато обговорень і обміну знаннями, що допомагає об’єднувати різноманітний досвід експертів.
У ході програми ми проходили курс наближений до SEI (Software Engineering Institute). Даний курс дає справді фундаментальні знання і вміння в домені, що включають володіння термінологією, знання архітектурних драйверів та Architecturally Significant Requirements, бізнесовою і процесною складовою, що є невід’ємними складовими роботи архітекта. Також наші сесії включали розгляд сучасних технології та паттернів і їх використання на реальних проєктах, і це все дало нам відмінний технічний бекграунд.
Ярослав, Solution Architect y N-iX та тренер для учасників
Програма передбачала кілька етапів «прокачування» як хард, так і софт скілів наших учасників. На першому етапі, наголос був на вимоги до побудови рішень при стадії залучення клієнта. Тут вибудовувалось розуміння оцінки вимог, часу, технологій і відповідальних людей з обох сторін. Другий етап полягав в оцінці реальних знань відповідно до створеної моделі «ідеального» архітекта. Третій етап забезпечив тренування людей на базі підходів з SEI та TOGAF. Я мав змогу бути на трьох етапах і розширювати контекст кандидатів від базового розуміння до практичних задач по моделюванню рішень.
Сподобалась завзятість кожного учасника. Разом ми провели немало годин, проте з великою користю для обох сторін. Кожен виніс для себе міркування про стан систем, врахування численних факторів технічного та нетехнічного характеру, розуміння ідеальної архітектури на сьогодні. Найціннішим вважаю співпрацю у групах, адже саме вона надала тверде розуміння і засвоєння матеріалу.