Менторство у N-iX: як і навіщо тім лідам прокачувати м’які навички?

Нова роль в команді – це завжди виклик. Віталій і Роман – Senior розробники, що нещодавно стали тім лідами. Команда Віталія працює над програмними рішеннями для автодилера елітних автомобілів, а команда Романа розробляє рішення для маркетингової компанії. Обидва зіткнулись з однаковими викликами: як правильно делегувати обов’язки, організовувати роботу команди, надавати й отримувати зворотний зв’язок.

Для того, аби перейняти найкращі практики роботи з командами, вони вирішили скористатися Програмою менторства N-iX і отримати поради від досвідчених колег. Ментором Віталія став Роман, Application Architect, що має понад 6 років досвіду в розробці та майже 2 роки досвіду в менеджменті. Роман був ментором  як Junior, так і Senior фахівців. Ментор Романа – Андрій – це Solution Architect, що почав свою кар’єру в N-iX з позиції тех ліда, має досвід старту проєктів з нуля, неодноразово ставав ментором для N-iXівців.

Яких цілей вдалось досягнути з допомогою ментора?

Роман – менті: “Перший важливий виклик, який постав переді мною на позиції тім ліда – забезпечити залученість розробників. Для мене було важливо, щоб кожен в моїй команді розумів свою роль у розв’язанні проблеми замовника , а також мав цілісну картину того, чим вся команда займається. На моєму проєкті ми застосовували Agile-підхід, проте багато його артефактів і церемоній не використовувалися. Також були проблеми з плануванням часу, потрібного на виконання завдань. Порадившись з Андрієм, я запровадив refinement сесії, cистематичні командні обговорення та розбиття великих завдань на під-таски”.

Віталій – менті: “Раніше я не мав досвіду делегування, знав, що коли постає якась проблема, я маю її вирішити. Але тепер, коли таких проблем могло бути 17 чи більше, самостійно впоратись з ними стало неможливо. Тож правильне делегування обов’язків між членами команди стало моїм завданням. Поради Романа допомогли мені зрозуміти, що я як лід маю бути в курсі всього, що відбувається на проєкті. Водночас м ені не потрібно знати й пам’ятати про кожен рядок коду. Ще один важливий урок, який я засвоїв – це важливість отримання зворотного зв’язку від колег. Тепер на особистих зустрічах я не лише оцінюю роботу членів команди, а й прошу їх оцінити мою”.

Що дала вам Програма як ментору, і чому варто ставати менторами?

Андрій – ментор: “ Мені було цікаво готувати матеріали, презентації для наших занять. Бо ти наче й розумієш, що потрібно робити у тій чи іншій ситуації, але тобі потрібно ці знання структурувати і подати так, щоб інша людина інформацію зрозуміла і могла використовувати. Презентаціями, які я готував до занять з Романом, я згодом ділився й з іншими колегами, які ставали тім лідами. Менторство допомагає узагальнити всі знання, які ти маєш, зробити їх універсальними, а не лише заточеними під єдиний проєкт. Та й узагалі, ділитися знаннями – дуже класно”.

Роман – ментор: “ Я запозичив у свого менті Віталія підхід до формування пул реквестів. Він порадив мені не формувати 40 запитів одночасно, а лише кілька основних, решту вже писати приватно. Так ви не підриваєте авторитет колеги-розробника в очах клієнта”.

Долучайтесь до N-iX! У нас більше 200 відкритих позицій у крутих командах та проєктах. 😉

Як ви налагоджували навчальний процес?

Роман – ментор: “Віталій вже мав бачення проєкту, наші погляди часто збігались, тож це, швидше, був обмін думками й ідеями, їх обговорення, аніж наставництво у класичному розумінні ”. 

Віталій – менті: “Ми з Романом розглядали питання, в яких мені не вистачало того досвіду, який був у нього. Обговорювали, як керувати командою, лідити спеціалістів Junior і Senior рівнів, правильно приймати рішення, вирішувати конфлікти і пріоретизувати завдання”.

Чому слід розвивати м’які навички?

Роман – ментор: “Якщо ти написав сильний код, але не можеш його пояснити і продати клієнту, то це заважатиме твоєму росту. Коли я промоутився на архітектора, більшість запитань стосувалися не моїх технічних знань, а саме м’яких навичок”.

Роман – менті: “Для клієнта важливо, щоб у команді розробників були люди, які не лише зможуть справитись із технічними питаннями, а й зрозуміти проблему, прокомунікувати її та запропонувати рішення. Окрім того, потрібно бути стійким до стресових ситуацій, вміти залагоджувати конфлікти, знаходити компроміси. Ну і бути командним гравцем теж дуже важливо”.

Про Програму менторства N-iX:

  • Започаткована у 2018 році
  • Понад 150 обмінів знаннями
  • Понад 250 фахівців вже взяли участь у Програмі
  • Свобода вибору напрямку менторства, не залежно від потреб проєкту
  • Розвиток soft та hard навичок
  • Менторство для спеціалістів усіх рівнів та напрямків.